Je léto. Obvykle nejlepší roční období pro nákup zlata bývá od června do srpna. Ne však vždy. Letní minima ceny zlata jsou sice častá, ale úplně se na to spolehnout nedá. Zatím vše nasvědčuje tomu, že i letos by letní nákupy mohly být výhodné, byť ne proto, že je léto, nýbrž proto, co se kolem nás odehrává.
Pokud jde o cenu, letošní maximum na okamžik brnklo na 2080 dolarů a uzavíralo 9. březen na 2 045 dolarech za troyskou unci. Krátce poté, co ruská okupační armáda přepadla Ukrajinu. Nejnižší cenu 1 780 dolarů jsme letos zaznamenali v lednu. K tomuto číslu jsme se také přiblížili v květnu (1 785 dolarů). A dnes se točíme kolem 1 820 dolarů, což je také místo, kde leží 52týdenní klouzavý průměr.
To je vlastně docela výmluvný fakt. Přes všechny poklesy, které jsme viděli jinde u akcií, dluhopisů, kryptoměn a následnou erozi bohatství, je zlato na svém ročním průměru. Jinými slovy, udělalo to, co mělo: Zachovalo svou hodnotu a zachovalo kapitál. A to ještě s mimořádně silným americkým dolarem.
Pro zlato se zdá být zásadní otázka: Kam se vydá dolar příště? „Měnová politika je nyní v USA přísnější než kdekoli jinde. Centrální banka je první přístav, kde se v panice volá po kapitálu, a tak dolar neustále sílí. Pokud to tak půjde dál, zlato se téměř jistě nikam výrazněji nedostane,“ konstatuje Dominic Frisby.
„Ale pokud dolar zamíří dolů – a stane se tak, pokud ostatní země začnou zpřísňovat stejně jako USA – pak zlato udělá krok kupředu. Analytici z Goldman Sachs právě stanovili cíl 2500 dolarů za unci na konci roku. To by bylo hezké,“ dodává komentátor časopisu Money Week
A dál se ptá: „Směřuje zlato k opakování 70. let? Mezi dneškem a 70. léty se dělá tolik srovnání. Politicky a ekonomicky existuje spousta paralel. Velké jsou rozdíly technologické. Nicméně zlato mělo v 70. letech jednu z nejlepších dekád vůbec. Z 35 dolarů v roce 1971 zdražilo na 850 dolarů na začátku roku 1980.“
„Ale i během této dekády,“ připomíná Frisby, „ prošlo zlato v letech 1975-1976 téměř dvouletým ztrátovým trhem, který zaznamenal pokles jeho ceny téměř o polovinu z přibližně 200 na 100 dolarů za unci. Představte si, že by zlato nyní propadlo na 1 000 dolarů. To by bylo těžké spolknout.“
Z dlouhodobého hlediska jsou základními faktory pro stanovení ceny zlata inflace, geopolitická nestabilita, eskalující deglobalizace a slabé, nepopulární vedení země (míněny USA, pozn. red.), tedy faktory, které vedou k útěku ke zlatu.
Navíc je léto, kdy zlato svádí spíš k nákupům než obavám. „Vlastním zlato a jsem za to rád. Mohu na něj být hrubý, ale miluji ho. Stručně řečeno, je tak nudné, že mi to pomáhá klidně spát,“ uzavírá komentátor MoneyWeek.
Komentáře
Okomentovat