ČNB rezignovala na krocení inflace

 



Bankovní rada ČNB včera, 4.8. rezignovala na krocení inflace a ponechala základní úrokovou sazbu na 7 procentech. Přesto Česká Národní Banka po svém prvním zasedání rady v novém složení, v čele s novým guvernérem, Alešem Michlem, přiznala, že v příštím roce se bude zdražovat dvakrát rychleji, než čekala. Původní odhady totiž počítaly s inflací v roce 2023 ve výši 4,1 procenta. V nově zveřejněné prognóze už je ale řeč o 9,5 procentech. ČNB také počítá s letošní průměrnou inflací ve výši 16,5 procenta. To ale nic nemění na tom, že většina předpovědí hovoří o 20ti procentní inflaci na konci letošního roku. 

O zastavení růstu základní úrokové sazby se hovoří už od nástupu nového guvernéra Michla, který se proti zvedání poměrně razantně staví. Zřejmě ze strachu z ještě většího zpomalení ekonomiky. Stejný strach mají ale i centrální bankéři (FED - americká centrální banka) ve Spojených Státech Amerických. Jejich základní úroková sazba se donedávna blížila nule, během posledních měsíců ale vystoupala na 2,25 procenta, což je nejvíc za posledních 40 let. Zatím se americký FED tváří, že zvyšovat bude dál. Ovšem, když se pokusil zvýšit úrokovou sazbu v poslední velké krizi, dlouho to nevydrželo. Obava z útlumu ekonomiky byla totiž natolik silná, že se bankéři rozhodli opět stlačit úrokovou sazbu téměř k nule.

Ještě hůř je na tom ECB (Evropská centrální banka). Ta úrokovou sazbu zvedla z 0 na 0,5 procenta. Ze strachu o pád jížních ekonomik eurozóny, se o dalším zvedání nejspíš mluvit nebude. Nechat padnout extrémně zadluženou Itálii nebo Řecko není žádoucí. Můžeme být jen nesmírně vděční za naší českou Korunu. Experiment, jménem eurozóna je vlastně synonymem pro nezdravou ekonomiku.  

Krocení inflace se tedy nikde příliš nekoná. Centrální bankéři na celém světě, se zběsilým "tiskem" nových peněz a jejich pumpováním do ekonomik (politika kvantitativního uvolňování), snažili nezdravé ekonomiky udržet "na přístrojích" dlouho. Tak dlouho, až zapomněli, jak se jim inflace může vymknout kontrole. V současnosti se nacházíme v bodě, kdy nynější výše úrokových sazeb buď inflaci zpomalí a časem vrátí na rozumné hodnoty, nebo se to nepodaří a inflace bude dále růst. Centrální banky pak úsilí s růstem sazeb vzdají a ve snaze opět "nakopnout" ekonomiku, se vrátí k "tisku peněz". To už ale, vážení přátelé, máme pevným krokem našlápnuto k hyperinflaci...

V každém případě, moje doporučení je: Nemít peníze! Neuchovávejte peníze doma ani na běžných nebo spořících účtech ve větší, než nezbytné míře. Vložte raději volné prostředky do svých nemovitostí, do jejich zhodnocení. Pokud máte strach, že je dnes vše drahé a myslíte, že bude lépe počkat, investujte do aktiv, která jsou anonymní a drží hodnotu, nebo ji v čase zvyšují. Mluvím o fyzickém zlatě, stříbře ale i digitálním aktivu, jako je Bitcoin. Jejich držení v čase, se zatím ukázalo výhodnější, než držení peněz. Takové zlato nám to dokazuje už celých 4000 let.

Děkuji za Váš čas strávený čtením mého článku. Věřím, že byl pro Vás alespoň trochu přínosným, a budu velmi rád, pokud mi zanecháte komentář nebo si budete chtít o problematice peněz promluvit.


Komentáře