Zlato padá, akcie padají, dolar stoupá. Proč?
Nečekejte ode mě dnes, prosím, žádnou složitou analýzu. Tento článek píšu pro své klienty, přátele a sledující s vědomím, že mnoho z vás nemá sledování ekonomiky a politiky jako koníček. Zároveň bych také rád odpověděl na nedávnou otázku mého známého: "Proč to ještě nabízíš, když vidíš, že to jde ke dnu?"
Proto bych vám, přátelé, dnes chtěl vykreslit velmi zjednodušený pohled na nynější situaci, bez zbytečných čísel a termínů. Pojďme na to!
Začněme dolarem. Asi všichni jsme postřehli, že nepříjemná, okrádající inflace (jen někoho ovšem, stát na ní vydělává) nepostihla jen naší malou zemi ve středu Evropy. Postihla mimo jiné i USA, které mají celosvětový vliv. Nejspíš jste si také všimli, že se některé země a společenství snaží bojovat s inflací tzv. zvyšováním úrokových sazeb. Tím se velmi jednoduše zdraží všechny úvěry. To zmenší inflační očekávání obyvatel a investorů, a s trochou štěstí (a nadsázky) se inflace lekne a začne se vracet k takzvanému inflačnímu cíli, k běžné výši. To, že FED (centrální banka USA) zvyšuje úrokové sazby rekordně za posledních skoro 30 let, vzbuzuje v investorech větší důvěru v Americký dolar, prodávají své akcie a komodity, jako je zlato nebo stříbro a nakupují dluhopisy, které jim v nynější situaci zajistí o něco větší výnos. Cena nejen drahých kovů a akcií tím pádem klesá. Je to srozumitelné?
Málokdy jde ale vše jednoduše a podle představ. Proto se pojďme podívat, co by se mohlo dít, pokud současný vývoj bude pokračovat. Podobné scénáře už totiž z historie známe.
Americký FED si velmi dobře uvědomuje, že svými kroky sice posiluje svůj dolar, ale také výrazně zpomaluje ekonomiku USA. Je tedy jasné, že jeho strategie nebude fungovat věčně. Vlastně se dá spíše očekávat, že ne příliš dlouho. Ani politici, ani bankéři nechtějí ekonomiky svých zemí poslat do recese (To je mimochodem důvod, proč Evropská centrální banka otálela tak dlouho se zvyšováním sazeb v eurozóně. Extrémně zdeformovaná ekonomika eurozóny by totiž mohla reagovat i bankroty zadlužených jížních států.)
Možná tedy někteří už tušíte, kam mířím. Je velice pravděpodobné, že v určitém bodě americký FED zvedání sazeb zastaví a nechá inflaci opět roztočit, aby rozběhl zpomalenou ekonomiku. Nejspíš se opět vše zvrtne k masivnímu tisku peněz, které budou stále více ztrácet na hodnotě. No a co udělají investoři? Určitě nenechají své jmění v (toho času již opět méně výhodných) dluhopisech, a v ztrácejícím dolaru. Opět se vrátí k akciím a komoditám, jako jsou drahé kovy, a tím začnou znovu zvyšovat jejich cenu. Zde by se možná hodilo známé přísloví "Každý chvilku tahá pilku".
Tímto vlastně odpovídám na otázku výše. Ano, drahé kovy, ty fyzické, které klientům poskytuji, mají smysl. Naopak, víte co? Já jsem rád, že jsou dnes tak levné, protože pro mě osobně je to důchodové spoření, stavební spoření a investice v jedné, tisíce let staré, tradiční jistotě.
Tento text není odborná analýza. Věřím, že mu porozumíte a budu rád za zpětnou vazbu v komentářích zde na blogu. Samozřejmě mě potěší, pokud tento blog začnete sledovat, nebo pokud budete sledovat mojí stránku na Facebooku
Komentáře
Okomentovat