Jaké jsou nejčastější mýty o bitcoinu?

1) Bitcoin nemá žádnou hodnotu.
Hodnota bitcoinu je určena poptávkou a nabídkou na trhu, stejně jako u jiných investic. Bitcoin má několik vlastností, které mu dávají hodnotu. Jednou z nich je jeho decentralizovaný charakter. Bitcoin není ovládán centrální bankou ani vládou, což znamená, že není náchylný ke znehodnocení prostřednictvím měnové inflace, politických rozhodnutí nebo jiných vnějších faktorů. Další vlastností, která přidává bitcoinu hodnotu, je jeho schopnost být uchováván a přenášen on-line bez nutnosti fyzického přenosu hotovosti nebo využití finančních institucí. Toto usnadňuje přeshraniční obchod a transakce a snižuje náklady spojené s nimi. Navíc existuje omezený počet bitcoinů, které budou kdy vytvořeny, což znamená, že nabídka bitcoinu je omezená a vzácná. To vše způsobuje růst hodnoty bitcoinu v důsledku vzrůstající poptávky.

2) Bitcoin je Ponziho schéma či pyramida.
Ponziho schéma je podvodný systém, do kterého jsou účastníci lákáni na základě slibů zisku, které jsou však financovány z peněz nových účastníků namísto z výnosů z reálných investic. To znamená, že peníze jsou přesouvány od starších investorů k novým, čímž se udržuje zdání ziskovosti systému. Bitcoin není kontrolovány žádnou centrální autoritou, a tak není žádným způsobem závislý na účasti nových investorů. Bitcoin není podvodný systém, nevyžaduje od účastníků žádné vklady a neexistuje žádný slib zisku. I když je možné, že někteří lidé v minulosti využili Bitcoin k podvodům a scamům, jako se to stalo i u jiných finančních nástrojů, to neznamená, že Bitcoin samotný je ponziho schéma. Bitcoin je legitimní digitální měna, která má reálnou hodnotu a používá se pro transakce a uchování hodnoty po celém světě.

3) Bitcoin je pouze virtuální.
Bitcoin je založen na decentralizované technologii blockchain, která funguje na základě matematických algoritmů a umožňuje bezpečný a transparentní záznam transakcí. Tento záznam je uchováván v síti počítačů po celém světě, což znamená, že Bitcoin existuje nejen v digitální formě, ale je i distribuován v reálném světě mezi těmito počítači. Kromě toho lze Bitcoin použít jako platební prostředek pro nákupy v obchodech, online i offline, a lze jej směnit za jiné měny, včetně fyzických peněz, jako jsou bankovky a mince. To znamená, že Bitcoin je možné ho využívat v reálném světě. Stejně jako jiné digitální nástroje, jako jsou například e-maily nebo digitální fotografie, existuje Bitcoin v digitální podobě, ale má také reálnou hodnotu a použití v reálném světě.

4) Bitcoin je volatilní
Bitcoin je v krátkodobém horizontu často velmi volatilní, což znamená, že jeho cena se může rychle měnit během několika minut nebo hodin. To je způsobeno mnoha faktory, včetně spekulace na trhu, sentimentu investorů, regulace a zpravodajství týkajícího se Bitcoinu. V průběhu let se cena Bitcoinu několikrát prudce zvýšila, ale také klesla, což může být pro mnoho investorů nevyzpytatelné a nejisté. Nicméně, pokud se podíváme na dlouhodobý vývoj Bitcoinu, tak lze vidět, že jeho cena v průběhu let stoupala. Kromě toho existují různé nástroje a strategie, které mohou pomoci investorům minimalizovat riziko vysoké volatility Bitcoinu, jako je diversifikace portfolia, průměrování nákupní ceny, dlouhý investiční horizont, a podobně. Bitcoin je legitimní investiční nástroj, který má své výhody a rizika, stejně jako jakýkoliv jiný finanční instrument.

5) Bitcoin spotřebovává velké množtví energie.
Je pravda, že výpočetní síť Bitcoinu spotřebuje značné množství energie, neboť se jedná o složité matematické výpočty, které vyžadují výkonné počítače a specializovaný hardware. Nicméně, tato spotřeba energie by se měla posuzovat v kontextu celkové energetické spotřeby celého světa. Například nedávná studie společnosti CoinShares ukázala, že těžba Bitcoinu využívá přibližně 74,1% obnovitelné energie, což znamená, že Bitcoin není zdaleka takovým velkým producentem emisí skleníkových plynů, jak se často tvrdí. Studie také ukázala, že těžba Bitcoinu by mohla být v budoucnu ještě udržitelnější, pokud se bude stále více využívat obnovitelných zdrojů energie. Kromě toho je třeba zdůraznit, že energetická spotřeba Bitcoinu by měla být posuzována ve srovnání s jinými transakčními a platebními systémy, jako jsou například banky, které také využívají výpočetní technologie a potřebují energii pro svůj provoz. Ve srovnání s bankovním systémem je tedy energetická spotřeba Bitcoinu velmi malá.

Více ve videu "Nejčastější mýty o Bitcoinu" od Jakuba "Kicoma" Vejmoly:

https://www.youtube.com/watch?v=B1JCj_OvKhE


Pojďte s námi investovat do Bitcoinu!
V tuto chvíli je to stále skvělá příležitost k nadstandardnímu zhodnocení Vašich peněz!
Ozvěte se mi hned!

Komentáře